Táborští gastroenterologové se zúčastnili evropského endoskopického kongresu ESGE days Berlin 2024

Již tradiční kongres Evropské společnosti pro gastrointestinální endoskopii (ESGE) se letos uskutečnil v německé metropoli ve dnech 25.4. – 27.4.2024.

Během let se z tohoto kongresu zaměřeného na digestivní endoskopické metody stává skutečně velmi zdařilá vzdělávací akce.  Jsou zde prezentovány nejenom novinky a pokroky v tomto oboru, ale dochází i k předávání praktických zkušeností mezi odborníky.

„V letošním roce  jsme měli možnost účastnit se s kolegy Gabrielou Klejmovou a Michalem Rybárem. Nebyli jsme z českých endoskopistů sami a bylo se opravdu na co dívat.“ uvedl MUDr. Lukáš Štrincl, zástupce primáře Gastroenterologického oddělení Nemocnice Tábor, a.s.

Jádrem kongresu jsou volná sdělení na nejrůznější endoskopická témata, tedy většinou soubory výkonů jednotlivých endoskopických metod od jícnu přes celý zažívací trakt, slinivku břišní, žlučové cesty až po konečník. Důraz je kladen na inovace, náročné pokročilé metody nebo jejich kombinace, ale i na netradiční řešení, spolupráci s jinými obory a zlepšování kvality stávajících metod.

Na letošních ESGE days byly samozřejmě tradiční součásti, jako například tzv. video-live sekce, kde jeden celý den probíhá on-line přenos náročných endoskopických metod přímo z berlínských klinik s komentářem provádějících i expert-boardu. Dále možnost praktického nácviku metod na modelech při rozsáhlých hands-on workshopech.

„Jsem rád, že česká a nebojím se říci i jihočeská a táborská digestivní endoskopie se snaží držet krok s nejmodernějšími evropskými postupy v zemích jako jsou Německo, Francie, Itálie a Španělsko. Samozřejmě vše závisí kromě entuziazmu a ambicí jednotlivých odborníků i na financích a podpoře nemocnic a klinik, kde se tyto metody provádí.  My v Táboře se naštěstí můžeme v této snaze spolehnout na podporu vedení, která se projevuje mimo jiné i v možnosti účastnit se takovýchto vzdělávacích akcí. Poznatky z ESGE days nás už teď motivují k zavádění nových metod, kultivaci zavedených i dalšímu rozšiřování gastroenterologické péče  – samozřejmě hlavně ku prospěchu našich pacientů a v neposlední řadě zvýšení prestiže našeho pracoviště.“ dodal MUDr. Lukáš Štrincl.

Celý článek si můžete přečíst ZDE: