Stanice novorozenců
- Celkem 24 lůžek, novorozenecký box – 4 lůžka
- možnost využití RODINNÉHO POKOJE, tzn., že na pokoji může zůstat s maminkou a novorozeným miminkem jakýkoliv rodinný příslušník nebo jiný doprovod; na gynekologicko-porodnickém oddělení k dispozici dva rodinné pokoje – cena 1000 Kč/den
- Lékařskou a ošetřovatelskou péči poskytujeme novorozencům zdravým či s lehkou poruchou poporodní adaptace.
- Poskytujeme systém péče typu rooming-in – ošetřování matky s dítětem.
- V dubnu roku 2016 obdrželo naše oddělení titul „Baby friendly hospital“ (Nemocnice přátelská k dětem). Získáním tohoto ocenění naše nemocnice úspěšně splnila kritéria stanovená Světovou zdravotnickou organizací s fondem UNICEF pro podporu kojení jako jedné z hlavních podmínek optimálního vývoje dítěte.
- Provádíme diagnostické a terapeutické výkony související s problematikou novorozeneckého věku.
- Zajišťujeme komplementární služby laboratoří a konziliární služby jednotlivých oborů (ortopedie, oční, neurologie, gynekologie, ORL, kardiologie, RHB apod.).
- Screeningová vyšetření (tzn. vyšetření prováděná každému novorozenci)
- ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře
- ortopedické vyšetření kyčlí
- vyšetření otoakustických emisí (tzn. orientační vyšetření sluchu)
- vyšetření katarakty (tzn. vyloučení vrozeného šedého zákalu)
- odběr krve z patičky na vyšetření metabolických vad
- orientační neurologické vyšetření
- V indikovaných případech (při nárůstu ikteru – novorozenecké žloutenky) zahajujeme fototerapii modrým světlem.
- Očkování proti TBC (tuberkulozy) – od roku 2010 je indikováno pouze u dětí s vyšším rizikem vzniku onemocnění.
- Pupeční pahýl ponecháváme k samovolnému odpadnutí.
POPIS STANICE
- Na stanici se nachází 4 jednolůžkové a 8 dvoulůžkových pokojů, 2 pokoje rodinné.
- Na každém pokoji je k dispozici vlastní sprcha, WC, přebalovací pult s vyhříváním, digitální váha, vestavěná dětská vanička, lednice, plazmová televize, uzamykatelná skříň.
- Pro miminko budete mít k dispozici: prádlo (zavinovačky, látkové pleny, osušky, overálky), pomůcky ke koupání (kosmetiku, žínky, vatové štětičky apod.), pomůcky k přebalování (jednorázové pleny, mastičku proti opruzeninám, vlhčené ubrousky).
- Na oddělení nabízíme k zapůjčení kojící polštář, odsávačku mateřského mléka, kloboučky na kojení.
- Na oddělení je též k dispozici čajová kuchyňka.
- Maminkám se snažíme maximálně vyjít vstříc a respektovat jejich porodní plán – vždy však s ohledem na stav miminka i matky.
- U fyziologických novorozenců automaticky ponecháváme dotepat pupečník, umožníme kontakt skin-to-skin a bonding.
- Při císařském řezu ve spinální anestezii lze též na přání matky uskutečnit bonding novorozence s rodičkou (případně s otcem dítěte).
- Podporujeme časné přiložení k prsu – optimálně do 30min po porodu.
- První ošetření novorozence provádí dětská sestra na porodním sále – osušení miminka, ošetření pupečníkového pahýlu, označení (číslo na hrudníku, jméno na nožičce, identifikační pásek), změření hmotnosti.
- Je-li novorozenec fyziologický, tráví matka společně s miminkem (a s doprovodem) po vaginálním porodu 2 hodiny na porodním sále, následně je přemístěna na oddělení šestinedělí a rizikového těhotenství.
- Po porodu sekcí (císařským řezem) bude o miminko zpočátku pečovat zdravotní sestra na novorozeneckém boxu a nosit ho mamince ke kojení. K matce bude dítě umístěno dle jejího zdravotního stavu – obvykle 3. den po porodu. V případě ubytování v rodinném pokoji může pečovat o dítě otec.
- Během pobytu na oddělení šestinedělí dostanete základní informace o péči o novorozence (kojení, přebalování, hygiena, bezpečnostní opatření, manipulace s miminkem apod.). K dispozici vám též budou vyškolené laktační poradkyně.
- Zdravotní stav novorozence sleduje a informace o jeho zdravotním stavu vám podá ošetřující lékař během každodenních vizit.
- Propuštění probíhá standardně 4. den po vaginálním porodu, 5. den po porodu císařským řezem (den porodu se počítá jako 0.den).
- V případě zdravotních komplikací (stav po resuscitaci, novorozenec s nízkou porodní hmotností, infekce, ikterus v pásmu výměnné transfuze apod.) indikuje lékař převoz na vyšší pracoviště.
MŮŽE VÁM POMOCI – INFORMACE PRO VÁS
- maminkám, které porodily v naší nemocnici, nabízíme během hospitalizace i po propuštění domů zdarma laktační poradenství vyškolenými zdravotními sestrami na stanici novorozenců (termín po telefonické domluvě – 381 60 6623)
- v návaznosti na prohlídky porodních sálů (viz webové stránky gynekologického oddělení) nabízíme každý čtvrtek od 14hod maminkám plánujícím porod v našem zařízení prohlídky novorozenecké stanice (vybavení pokojů, novorozenecký box, možnosti alternativního krmení, informace o chodu stanice, informace o novorozeneckém screeningu, prostor na dotazy). Tyto prohlídky probíhají bez předchozího objednání.
- KOJENÍ – vše, co potřebujete vědět – brožura
- JE DOBŘE, KDYŽ MAMINKA KOJÍ
- ZOPík internetový kamarád – zdravotní a očkovací průkaz
- Resuscitace novorozence a kojence v domácích podmínkách