Pitvy
Na oddělení patologie jsou prováděny pitvy zemřelých na lůžkových odděleních NT a.s.
k určení základního onemocnění, komplikací, příčiny úmrtí a ověření diagnozy a léčebného ¨
postupu. Pitvy zemřelých mimo nemocnici , smrtí přirozenou i násilnou provádí soudně lékařské oddělení Nemocnice České Budějovice. Převoz zemřelých k pitvě musí dojednat lékař, který pitvu požaduje.
Vymezení pitev
U osob zemřelých ve zdravotnickém zařízení se provádí povinně pitva na oddělení patologie v případě:
- dětí mrtvě narozených nebo zemřelých do 18 let věku,
- žen zemřelých v souvislosti s těhotenstvím, potratem, porodem nebo šestinedělím,nebo umělým přerušením těhotenství
- u plodů z uměle přerušených těhotenství provedených z důvodů genetické indikace nebo indikace vrozené vývojové vady plodu
- u pacientů,kteří zemřeli při operaci,při nechirurgickém intervenčním výkonu,v souvislosti s komplikací navazující na operaci nebo nechirurgický intervenční výkon,nebo při úvodu do anestezie
- v případě,že k úmrtí došlo v souvislosti se závažnou nežádoucí příhodou při klinickém hodnocení humánního léčivého přípravku
- v případě,že k úmrtí došlo v souvislosti s odběrem orgánu za účelem transplantace nebo tkání nebo buněk pro použití u člověka.
- po odnětí orgánu nebo tkáně k transplantaci,
- úmrtí na infekční chorobu podléhající hlášení
Zemřelí jsou převáženi sanitáři nemocnice do komorových lednic v přízemí budovy patologie
2 hod. po smrti zjištěné prohlížejícím lékařem.
Náležitosti k provedení pitvy
- List o prohlídce mrtvého – s 3 kopiemi ( pro matriku a pohřební službu)
- Pravidla pro vyplnění jsou uvedena na formuláři a příručkách ÚZIS.
- Nezapomínat na podpis lékaře a razítko oddělení, kde došlo k úmrtí, vyplnit požadavek na pitvu.
- Průvodní list k pitvě- pokud je pitva vyžádána, stačí jeden exemplář. Je to zpráva pro patologa o klinickém průběhu onemocnění, laboratorních výsledcích, anamnestických údajích, předchozí léčbě včetně operací.
- Do rubriky „Zvláštní přání kliniků“ možno napsat č. telefonu lékaře, který chce být k pitvě přivolán event. další požadavky na nekroptické vyšetření zemřelého.
Právní podklady pro pitvy zemřelých
Nakládání s těly zemřelých, provádění pitev a zacházení se zdravotnickou dokumentací upravuje Zákon č.372 /2011 Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování,. ve znění pozdějších předpisů a Zákon č. 256/2001 Sb. O pohřebnictví. Pitvu jako diagnostický postup indikuje ošetřující nebo prohlížející lékař oddělení , na němž došlo k úmrtí. Na žádost pozůstalých může, ale nemusí od požadavku pitvy ustoupit. Lékař patologie si vyhrazuje právo zrušit pitvu z technických důvodů, pokud tím nejsou mařeny zájmy nemocnice a pouze po předchozí dohodě s ošetřujícím nebo prohlížejícím lékařem, a nebo s přednostou oddělení.
Odběry tkání z těl zemřelých
Upravují zákony č. 285/2002 Sb., č.296/2008, vyhláška 422/2008 a Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování č.372/2011 ve znění pozdějších předpisů. Podle současné legislativy České republiky se předpokládá souhlas pacienta s posmrtným odběrem, pokud nevyjádřil během života opak a nebyl zaregistrován v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví ČR ( podle vyhlášky č. 434/2004). Dále zákon umožňuje vyslovit nesouhlas s posmrtným odběrem ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a jedním svědkem, což se zapíše do zdravotnické dokumentace pacienta a kopie má být zaslána zmíněnému registru. Na požadavky pozůstalých nelze brát zřetel. Odběry tkání orgánů probíhají podle smlouvy nemocnice s tkáňovou bankou.
Na oddělení patologie je po pitvě vypracován pitevní protokol, jehož součástí je makroskopický zevní a vnitřní popis orgánů, histologický nález na základě mikroskopického vyšetření tkání odebraných při pitvě a konečná klinicko – patologická diagnoza , jejíž kopii dostane oddělení, na němž došlo k úmrtí a to do jednoho měsíce po pitvě po skončení histologického vyšetření.
Zacházení s touto dokumentací upravuje Zákon o zdravotních službách č.372/2011.
Informace o závěrech pitvy podléhají témuž zákonu. Pokud pozůstalí projeví zájem o pitevní diagnozu , je možno ji zpřístupnit
- Prostřednictvím ošetřujícího lékaře nebo primáře oddělení, v němž došlo k úmrtí
- Prostřednictvím patologa, který pitvu provedl nebo primáře oddělení
- Prostřednictvím praktického lékaře zemřelého. Praktickým lékařům jsou ale duplikáty pitevní diagnozy zasílány z oddělení,kde zemřelý naposledy ležel,nebo pokud je znám poskytovateli pitvy přímo.
- Telefonicky sdělujeme závěry pitev pouze lékařům táborské nemocnice, pokud se z provozních důvodů nemohli pitvy zúčastnit.
- Kopii pitevního protokolu resp. klinicko-patologické diagnozy je možno pozůstalým poskytnout pouze na základě písemné žádosti na sekretariát nemocnice resp. místopředsedkyni představenstva NT a.s.
Směrnice k zajištění pohřbení lidských pozůstatků
Vymezení pojmů
Potratem je:
- úplné vypuzení nebo vynětí plodu z matčina těla, jestliže plod neprojevuje známky života a má porodní hmotnost nižší než 500 g a pokud ji nelze zjistit, je-li těhotenství kratší než 22 týdnů,
- každé zjištěné těhotenství ženy, kdy při vyprázdnění nebo revizi dutiny děložní nebyl nalezen plod , ale bylo zjištěno plodové vejce bez plodu nebo těhotenská sliznice prokázaná mikroskopickým vyšetřením.
- ukončení mimoděložního těhotenství,
- umělé přerušení těhotenství provedené podle platných zákonných předpisů.
U potratů se nevyplňuje List o prohlídce mrtvého ale histologická žádanka na mikroskopické (bioptické) vyšetření.
Porodem mrtvého ditěte je úplné vypuzení nebo vynětí plodu z matčina těla, jestliže plod neprojevuje známky života a má porodní hmotnost 500 g a vyšší a pokud ji nelze zjistit,je těhotenství delší než 22 týdnů..
Vždy se vyplňuje List o prohlídce mrtvého podle platných předpisů (Standard OP č. 15/2008) s uvedením jména, příjmení, rodného čísla a zdravotní pojišťovny matky a Průvodní list k pitvě.
Porodem živého dítěte je úplné vypuzení nebo vynětí plodu z matčina těla, jestliže plod po narození projevuje známky života a má porodní hmotnost
- 500g a vyšší, po 22 týdnu těhotenství nebo
- 499g a nižší, přežije-li 24 hodin po porodu.
Nakládání s potraty a mrtvě narozenými nebo po porodu zemřelými dětmi
(viz Zákon o pohřebnictví č. 256/2001 Sb, Zákon o zdravotních službách č.372/2011
- Potraty: předává odd.patologie společně s ostatními lidskými pozůstatky (zbylé části tkání a orgánů po histologickém vyšetření, amputované končetiny, placenty) ke zpopelnění v krematoriu Tábor na náklady nemocnice.
- Mrtvě narozené / po narození zemřelé děti:
Porodník / dětský lékař vždy vyplňuje List o prohlídce mrtvého a Průvodní list k pitvě. Ohledně pohřbení respektuje přání rodičů a nejdéle do týdne od úmrtí sdělí písemně oddělení patologie, zda rodiče zajistí pohřbení. V opačném případě je pohřeb zemřelého dítěte- kremace bez obřadu -objednán provozním oddělení NT na náklady nemocnice. Doklad o rozhodnutí rodičů je uložen do pitevního protokolu.
Provozní hodiny pro výdej těl zemřelých pohřebním službám:
Každý pracovní den od 6,30 do 14.00hod.
Pohřební služba obdrží příslušný List o prohlídce mrtvého proti podpisu do Žurnální knihy